udgiver
juni 18, 2026

Mere end bare en sommerhusgrund

Beliggenhed og udelivet er altafgørende for den samlede oplevelse
Jesper Jørgensen
15 juni 2026

“Hvorfor nøjes når du kan få hele pakken” udtaler Jesper Jørgensen, medstifter

Drømmen og realiteterne er ofte meget forskellige

Når man bygger sit eget sommerhus alene, er der mange ting, man drømmer om, men som man i praksis ofte vælger fra. Ikke fordi man ikke ønsker dem, men fordi det hurtigt bliver dyrt.
 
En sauna med udsigt til træerne. En vildmarkspool under åben himmel. Et shelter bagerst på grunden. En stor gynge hængt op i et gammelt træ. Små kroge i haven til kaffe, ro og aftensol. Måske en petanquebane eller en bålplads til lange sommeraftener.
 
For mange ender det i stedet med en terrasse, lidt græs – og tanken om, at resten må komme senere.
 
Og måske er det netop her, en af de største forskelle ved OURhaus ligger.

Flere ejere gør det muligt at skabe langt bedre rammer

Når flere familier går sammen, bliver det muligt at skabe nogle rammer og oplevelser, som de færreste ville prioritere alene, men som gør en mærkbar forskel, når man faktisk er der.
 
Ikke fordi det skal være et luksusresort eller et legeland. Tværtimod. Det handler om at skabe steder, der føles rart at være i – steder hvor nogle samles omkring bålpladsen, og andre finder ro med kaffe i morgensolen. Hvor børnene smutter ned til shelteret om aftenen, mens andre tænder op i saunaen efter en tur i havet.
 
Alt bliver naturligvis tilpasset huset, området og prisniveauet.

OURhaus Light

OURhaus Light er tanken enkel og naturlig med fokus på stemning, ro og naturgrund frem for større installationer. Her kan oplevelsen ligge i en slået sti gennem det høje græs, et roligt spot til morgenkaffen eller et lille område omkring bålpladsen, hvor man naturligt samles.

OURhaus Easy

Easy følger samme grundtanke, men med lidt flere muligheder og opholdszoner omkring huset. Stadig enkelt og afslappet – men med mere plads til samvær og længere dage omkring sommerhuset.

OURhaus Family

I Family vil udeområderne typisk få mere karakter af samlingspunkt for flere generationer og længere ophold. Her kan der være større fællesområder, shelter, flere aktiviteter til børn og forskellige haverum rundt på grunden.

OURhaus Modern

Og i Modern bliver udeområderne ofte tænkt endnu mere ind som en samlet del af oplevelsen – fx med sauna, vildmarkspool eller arkitektonisk integrerede opholdsmiljøer, hvor design, natur og stemning smelter mere sammen.

Sommerhuslivet stopper ikke ved terrassedøren

Pointen er ikke aktiviteterne i sig selv, men de små situationer og oplevelser, der opstår omkring dem. At huset og grunden får mere liv. At der både er plads til fællesskab og til at trække sig lidt tilbage. At sommerhuset bliver et sted, man har lyst til at bruge lidt mere, blive lidt længere i – og vende lidt hurtigere tilbage til.
 
For sommerhuslivet stopper ikke ved terrassedøren.
Og måske er det netop en af de største styrker ved at dele: At man sammen kan skabe noget, som føles mere gennemtænkt og mere interessant at være i, end de fleste ville gøre alene.

Nysgerrig?

Hvis du er nysgerrig på OURhaus, kan du klikke på Book et kaffemøde og tage en uforpligtende snak med os – når det passer dig, også uden for almindelig arbejdstid.

Du er også altid velkommen til at skrive til info@ourhaus.dk eller ringe til Jesper på 53 15 60 70 eller Torsten på 53 80 08 80.


De bedste hilsner

Torsten & Jesper
OURhaus

Kontakt os
Vi er klar til at hjælpe dig
Ring direkte Jesper +45 53 15 60 70
Ring direkte Torsten +45 53 80 08 80